חזרה לדף התוצאות

דיקר אביטל /// סופרת, שחקנית ועיתונאית /// נולדה בירושלים, ישראל /// 1961 /// גיל: 63
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons צילום: משה מילנר, לשכת העיתונות הממשלתית

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

משחק
עיתונאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

סופרת, שחקנית ועיתונאית
נולדה בירושלים. למדה משחק ב"סטודיו למשחק ניסן נתיב" ובסטודיו למשחק של לי סטרסברג בניו יורק. השתתפה בכמה סרטים ישראלים, בהם "הקיץ של אביה" (1988), וכן בסרטים אמריקניים כמו "טריפל בוגי" (1991), "ליל הקשת" (1994) ו"החטא ועונשו" (2002). ב-1992 זכתה בפרס אופיר לשחקנית משנה על הופעתה בסרט "החיים על פי אגפא". שיחקה גם במחזות תיאטרון, בהם "הזוג" "המוזר" ו"על עכברים ואנשים", וזכתה בפרס התיאטרון הישראלי לשחקנית משנה על תפקידה במי מפחד מוירג'יניה וולף (1977). עסקה גם בדוגמנות ובכתיבה עיתונאית, ומ-2015 עובדת כעורכת דין.
ב-2004 התפרסם ספרה הראשון מאז הלילה ההוא (כתר), שחלקו מבוסס על סיפור ילדותה בירושלים בזמן מלחמת ששת הימים. במרכז הספר רותי, אישה צעירה וחיננית, אם לשני ילדים רכים בשנים, שבעלה יואב נעדר במלחמה ואחר כך הוכרז חלל. רותי נעה בעולם אפרורי שהכול בו נטול משמעות ומנסה להתמודד עם הדמיון הרב של בתה הקטנה לאביה המת, וכן עם צרכיה כאישה צעירה ומינית, עם קשיי הקיום ועם רגשות הזעם והאשמה.
ספרה השני "יומן על רומן שהיה" (2008) מבוסס גם הוא על ניסיון חייה, והפעם על הגירושין שעברה. הספר כתוב ומעוצב כבלוג ועוסק בהתפוררותו של הרומן מבעד לעיניה של הצלע הנשית בו. הספר מיוחד מבחינת חזותו, ומעוצב כמסך של מחשב מקינטוש. בתחתית העמודים מופיעים ציורי סיגריות וכוסות קפה, שרבוטים שונים, כתמים וציורים של בנותיה של המחברת.
כוחה של דיקר בכנותה ובישירותה. כתיבתה אישית, הקריאה בספריה זורמת וחווייתית, ותחושותיה, בעיקר כאב וכמיהה לאהבה, עוברות אל הקוראים בעוצמה.

מיקולינסקי, רומי. "רומן פולנסקי". "וואלה!" תרבות ובידור. 11.1.2008; מנהיים, נועה. "המוות על-פי דיקר". עיתון תל-אביב ספרות ותרבות. 18.6.2004.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הזוג, החטא ועונשו, החיים על פי אגפא, המוזר, הקיץ של אָבִיהָ, טריפל בוגי, יומן על רומן שהיה, ליל הקשת, מי מפחד מווירג'יניה וולף, על עכברים ואנשים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

וואלה!, עיתון תל אביב

תגיות חופשיות

מלחמה

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
סטודיו למשחק לי שטרסברג בניו יורק

תחומי לימוד אקדמיים
משחק

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
43 (2004)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

וידאו

מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות