חזרה לדף התוצאות

גרובמן מיכאל /// משורר בשפה הרוסית /// נולד במוסקבה, רוסיה /// 1939 /// גיל: 84
כותב/ת הערך: זינגר נקודא

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commnos

ז'אנרים אופייניים

תיעוד

תחומי יצירה

עריכה
שירה

שפות יצירה

רוסית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

משורר בשפה הרוסית
נולד במוסקבה. היה פעיל, בעיקר כאמן חזותי, בתנועת האוונגרד הרוסי של שנות השישים, שהתנגדה לתרבות הסובייטית הרשמית. במקביל החל להתנסות בכתיבת שירה. עלה ארצה ב-1971. בשנים 1981-1975 ערך את העיתון הלא-ממוסד "לווייתן", ביטאון קבוצת אמנים וסופרים בשפה הרוסית, שדגל באמנות ייחודית ואוונגרדית בישראל. בשנות השמונים והתשעים היה פעיל בעיתונות הרוסית בארץ, ובמשך שנים רבות משמש חבר המערכת המוביל של כתב העת "זרקלו" (מראה), שבו הוא מפרסם את רוב יצירותיו הספרותיות.
כאמן הוא מוערך במקומות רבים בעולם, ועבודותיו מוצגות בגלריית טרטיאקוב במוסקבה, במרכז פומפידו בפריז, במוזיאון תל אביב ובאוספים חשובים נוספים. שיריו פורסמו באנתולוגיות חשובות של השירה הרוסית.
עד כה פירסם שני ספרי שירה ברוסית: "מחברות מהמלחמה" (1990) ו"השמים האחרים" (2006), וכן את הספר "לווייתן": יומני 1971-1963 (2005), עדות תיעודית מפורטת על חיי המחתרת התרבותית בברית המועצות. ספר זה תורגם לעברית על ידי צבי חזנוב (2009). יצירותיו ופרקי יומניו בעברית הופיעו בשתי האנתולוגיות של "זרקלו" (2001; 2005). ספר שיריו "בארץ שחורה שחורה" (2005) ראה גם הוא אור בעברית, בתרגומה של מאיה בז'רנו. הקשר ההדוק שלו עם האוונגרד הרוסי, מהפוטוריזם של ראשית שנות המאה העשרים ועד הסוצ-ארט והקונספטואליזם של סוף התקופה הסובייטית, עובר כחוט השני לאורך כל יצירתו. בשירתו בולטת נימה מתגרה חריפה, המכוונת נגד מוסכמות חברתיות ותרבותיות, וניכרים בה אלמנטים של פרימיטיביזם ועממיות, שהתבטאו גם בתערוכה "אמנות מובנת", שיזם ואצר במוזיאון רמת גן (1993).

גילרמן, דנה. "זה יגיע, אני לא דואג". "הארץ" גלריה. 19.11.2007. 1; שפלן-קצב, הדרה. "דיוקן: מיכאל גרובמן". "עולם האמנות" 29. 1989. 17.

נקודא זינגר

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בארץ שחורה שחורה, השמים האחרים, זרקלו, לווייתן, לווייתן: יומני 1971-1963, מחברות מהמלחמה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, עולם האמנות

תגיות חופשיות

אוונגרד, אמנות פלסטית, העלייה מרוסיה

מידע כללי

שפות תרגום
עברית

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות