חזרה לדף התוצאות

גורביץ' דוד /// חוקר תרבות /// נולד בריגה, ליטא /// 1951 /// גיל: 72
כותב/ת הערך: רונאל יואב

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

חוקר תרבות
נולד בריגה, ליטא. עלה לארץ בגיל צעיר וגדל בבת ים. בוגר תואר ראשון בספרות כללית והשוואתית מאוניברסיטת בר-אילן. סיים את לימודיו לתואר דוקטור באותה אוניברסיטה ב-1988. נושא העבודה היה "האמן הניאו-פיקרסקי בספרות המאה העשרים". את לימודי הפוסט-דוקטורט שלו השלים באוניברסיטת מדיסון שבוויסקונסין. לימד בכמה מוסדות אקדמיים נחשבים בארץ ובחו"ל. מכהן כפרופסור וכראש מסלול מדיה ותרבות פופולרית במכללה למנהל.
ספרו הידוע ביותר, "פוסטמודרניזם" (1997), עוסק בשיח הפוסט-מודרני, מציג אותו ומדגים אותו על מצבים ופרסונות בתרבות הישראלית. בנוסף, פירסם מבחר מאמרים בנושאים כגון מודרניזם ופוסט-מודרניזם, פמיניזם ופוסט-מודרניזם, שאלת הצדק בעידן הפוסט-מודרני, היחס בין תרבות גבוהה לנמוכה, וכן בנושאים של תקשורת בעידן הפוסט-מודרני. ספרו השני, "האנציקלופדיה של הרעיונות" (2012), נכתב בשיתוף עם דן ערב. האנציקלופדיה מאגדת ערכים בנושאים של תרבות, פילוסופיה ותקשורת בת זמננו, כאשר לכל ערך מוקדשת מסה קצרה, המתייחסת גם להקשר הישראלי, כשהוא רלוונטי, ורשימה ביבליוגרפית המאפשרת עיון נוסף בנושא הנדון.
לצד עיסוקו בפוסט מודרניזם, חוקר גורביץ' את ייצוגי הפשע בתרבות הפופולארית. בספרו הבלש כגיבור תרבות: ספרות, קולנוע, טלוויזיה (2013), בוחן גורביץ' את האייקון הכל-גברי, המתפקד כנציג הסדר החילוני. בגנגסטר שיק: רוע, תרבות, קפיטליזם (2015) הוא מפנה את המבט אל היפוכו של הבלש: הגנגסטר, ומציע הסבר לאטרקטיביות של הרוע בתרבות הפופולארית. הוא ממשיך לעסוק בדמות הנבל בספרו הגנגסטר הפוסטמודרני: טראומה, קיטש, חלום (2015), הבוחן את ייצוגי הפשע בתרבות הפוסטמודרנית. בקרנבל הנוכלים – הסיפור הפִּיקָרֶסְקי ומשמעות החיים (2016), מתמקד גורביץ' בחזרתו של הגיבור הפִּיקָרֶסְקי לספרות הכללית והישראלית.

שלו, עמיחי. "מתחת לפני השטח: 'הבלש כגיבור תרבות"'. ynet ספרים. 3.9.13; קלנר, ורד. "משהו טוטאלי". גלובס. 14.6.2012; איזיקוביץ', גילי. "הרוע אנושי יותר מהטוב. הוא מאפשר לנו פנטזיה של סאדיזם מוחלט". הארץ תרבות וספרות. 14.2.2017.

יואב רונאל

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

האמן הניאו-פיקרסקי בספרות המאה העשרים, האנציקלופדיה של הרעיונות, פוסטמודרניזם

תגיות חופשיות

חילוניות, מודרניזם, פוסטמודרניזם, פמיניזם, פשע, תרבות פופולרית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן
אוניברסיטת מדיסון בוויסקונסין

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות השוואתית
ספרות כללית

בקשר ספרותי עם
ערב דן

תחומי מחקר
ספרות
תרבות

עיר או ארץ מגורים
בת ים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות