חזרה לדף התוצאות

גולן אָרנה /// חוקרת ספרות וסופרת /// נולדה בקיבוץ מסדה, ישראל /// 1935 /// גיל: 88
כותב/ת הערך: בנבג'י אמיר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

חוקרת וסופרת
גדלה והתחנכה בקיבוץ מסדה בעמק הירדן. בוגרת סמינר בית ברל, ובעלת תואר דוקטור בספרות עברית מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים (1976). לימדה באוניברסיטה העברית, באוניברסיטה ללימודים מתקדמים במקסיקו סיטי, באוניברסיטה הפתוחה, ובמכללת לוינסקי לחינוך. נשואה לסופר שמאי גולן. עבודת הדוקטור שלה מוקדשת לחקר ההיסטוריה של ביקורת הספרות העברית בשנים 1905-1880. בשנות השבעים והשמונים פרסמה מאמרים שעסקו בביקורת הספרותית שנכתבה על דמויות מרכזיות בספרות העברית, כגון י"ל גורדון, פרץ סמולנסקין ושלמה צמח. סוגיות הקשורות לביקורת ספרותית העסיקו אותה גם בספרה "בעבותות הביקורת: פרקים בתולדות ביקורת הספרות העברית ובסיפורי עגנון" (2006). במהלך עבודתה באוניברסיטה הפתוחה כתבה את הקורס "בין בדיון לממשות: סוגים בסיפור הישראלי" (1986-1984).
ספרה "גבר, אשה, תעודת זהות: שאלות של זהות בספרות העברית" (2004), מציע פרשנויות צמודות לשירים ולסיפורים עבריים הבוחנים את התגבשותה של הזהות המינית והלאומית. מסות קצרות אלה נכתבו במקורם כמדריכים ספרותיים פדגוגיים שנועדו להחיות את הוראת הספרות בבתי הספר ולקרב את הספרות אל קוראיה הצעירים. ספרה "גבריות, נשיות ומשא הזהות": "שאלות על מיניות וזהות בספרות העברית" (2010) הוא ספר מחקרי מובהק יותר, הבוחן את סוגיית האירוטיקה והזהות הלאומית בשורה של יצירות ספרות מרכזיות, בין השאר פרי עטם של אברהם שלונסקי, לאה גולדברג, יהודית הנדל, ש. שפרה, יונה וולך וסביון ליברכט. ספר הפרוזה שלה "ילדה של קיבוץ" (2012) מיטיב לתאר את חוויותיה של בת קיבוץ בסוף שנות ה-30.

ברעם-אשל, עינת. "הקולות והצבעים של הרפובליקה הספרותית". "קשר" 36. 2007. 186-187.

אמיר בנבג'י

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בין בדיון לממשות: סוגים בסיפור הישראלי, בעבותות הביקורת: פרקים בתולדות ביקורת הספרות העברית ובסיפורי עגנון, גבר, אשה, תעודת זהות: שאלות של זהות בספרות העברית, גבריות, נשיות ומשא הזהות, ילדה של קיבוץ, שאלות על מיניות וזהות בספרות העברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

קשר

תגיות חופשיות

ארוטיקה, מיניות, קיבוץ

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים
מכללת בית ברל

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ מסדה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
49 (1984)

רקע משפחתי

נשואה לסופר שמאי גולן

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות