חזרה לדף התוצאות

בן-דוד מישקה (משה) /// סופר /// נולד בגבעת שמואל, ישראל /// 1952 /// גיל: 71
כותב/ת הערך: אריאלי דורון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

מתח
נובלה
סיפור קצר
רומן
תסריט

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

סופר
נולד בגבעת שמואל למינה ולחיים, שעלו ארצה ב-1949 מאוקראינה ומרומניה. בהיותו בן עשר עבר עם משפחתו לרמת גן, שם למד בבית הספר היסודי "הגפן" ובתיכון "אוהל שם". התגייס לקורס טיס והמשיך את שירותו במודיעין. במלחמת יום הכיפורים פיקד על מחלקת האזנה ניידת בצפון ובמצרים, ובסופה הקים מחדש את בסיס ההאזנה בחרמון, שעליו פיקד במשך שמונה חודשים, תקופת מלחמת ההתשה.
למד ספרות עברית ופילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר לימודיו נישא ויצא ב-1977 לשליחות קהילתית במילווקי, ויסקונסין בארצות הברית. שם השלים תואר שני בספרות השוואתית ושימש מרצה לספרות עברית באוניברסיטת ויסקונסין.
בשובו ארצה ב-1980 ניהל את מתנ"ס "גבעת שאול" ואת מרכז המידע והתוכניות של חברת המתנ"סים. עבר למושב רמת רזיאל והקים בו חוות רכיבה. לימד ספרות באוניברסיטה הפתוחה. ב-1989 קיבל תואר דוקטור מטעם האוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטור יצאה כספר: "מפלשת עד צקלג: עיונים בספרות תש"ח" (משרד הביטחון, 1990).
התגייס למוסד ב-1987, שבו שירת כקצין מודיעין באגף המבצעים, איש מבצעים בחו"ל וראש מחלקת המודיעין. ב-1999, אחרי שהתמנה לראש חטיבה, החליט לסיים את שירותו ולהקדיש את מרב זמנו לכתיבה. ניהל את התיכון למדעים ולאמנויות בירושלים, ומלמד תסריטאות. עיבד כמה מספריו לתסריטים.
חיבר ספרים בז'אנרים של ספרות יפה וספרות מתח. ספרו הראשון, "זקן: סיפורים" (אל"ף, 1979), הוא אסופת סיפורים קצרים. בתחום הספרות היפה מתאפיינת כתיבתו בשילוב של מרכיבים הגותיים-אקזיסטנציאליסטיים. ספרו "חיילים שמחים" (1982, יצא לאור בהוצאה מחודשת ב-2003 בשם לא ראיתי "חיילים שמחים") הנו נובלה המתארת את לבטיהם ואת תפישות עולמם של צעירים במלחמה ובסוף השירות הצבאי. בנובלה "אהבה אחרת" (1984) הגיבורים הם סטודנטים הדנים בחשיבות של תחומי לימודיהם, ביולוגיה ופילוסופיה, לחייהם. אהוד בן-עזר (1984) ציין שהספר מתאפיין ב"ריאליזם עדין ובוטח, התרחשות פנימית מתוארת היטב, משכנעת ובעלת עוצמה".
גיבורו של הרומן "ספר האפשרויות המוגבלות" (2000) הוא מרצה לפילוסופיה של המדע, המנסה לעצב את חייו על פי תפישותיו. בקומדיה הרומנטית "אלוהים מאוהב" (2005) אלוהים מנסה לרדת לפשרה של האהבה האנושית, והתפישה הדתית "עומדת למשפט".
ספרות המתח שלו מתאפיינת בכך שעלילת הריגול הנה רק מסגרת לתכנים חברתיים (היחס לאנשי המוסד ב"דואט בביירות", 2002), תכנים לאומיים (מצבה של יהדות ארצות הברית ב"הבריחה האחרונה", 1984; היחס לגרמניה ב"מפגש בברלין", 2006) ותכנים אישיים (התמוטטות של נישואים וכמיהה לאהבה ב"אהבה אסורה בפטרבורג", 2008). ב-2012 יצא ספרו "תחנה סופית אלג'יר". ב-2013 יצא ספרו סוף המירוץ. ב-2015 פרסם את הספר איפה מינה ששילב בין סיפורו המשפחתי לסיפור ריגול. ספרו האחרון עד כה הכריש (2015), הוא רומן מתח דיסטופי שבמרכזו עומד מפקד צוללת ישראלית, שמתלבט האם להשתמש בנשק גרעיני בכדי להציל את מדינת ישראל.
על "דואט בביירות" כתב אמנון ז'קונט (2002): "מסכת ספרותית שיש בה גם מתח וגם שאר רוח".
ספרו "החיים, האהבה, המוות: מסע לגיבושן של פילוסופיה ואתיקה על בסיס המדע", שיצא ב-2011, מציג תיאוריה פילוסופית להכרת האדם, הנשענת על עקרונות מדעיים.
זכה פעמיים בפרס הרי הרשון מטעם האוניברסיטה העברית (1975, 1976), ובפרס היצירה על שם ראש הממשלה לוי אשכול (2002).

בן-עזר, אהוד. "ריאליזם בוטח". "ידיעות אחרונות" המוסף לשבת. 2.11.1984. 23; ז'קונט, אמנון. "מצוקותיו של סוכן". "ידיעות אחרונות" המוסף לשבת – תרבות, ספרות אמנות. 30.8.2002. 26-27; קשת, אוריאל. "סופר שמצא את ידו הכותבת במלחמת יום הכיפורים". "הארץ" תרבות וספרות. 24.10.2003. ה'2.

דורון אריאלי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבה אחרת, אהבה אסורה בפטרבורג, אלוהים מאוהב, דואט בביירות, הבריחה האחרונה, החיים, האהבה, המוות: מסע לגיבושן של פילוסופיה ואתיקה על בסיס המדע, זקן: סיפורים, חיילים שמחים, לא ראיתי חיילים שמחים, מפגש בברלין, מפלשת עד צקלג: עיונים בספרות תש"ח, ספר האפשרויות המוגבלות, תחנה סופית אלג'יר

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

אקזיסטנציאליזם, דיסטופיה, מדע, מלחמה, פילוסופיה, צבא, ריאליזם

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים
תיכון אהל שם ברמת גן

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות השוואתית
ספרות עברית
פילוסופיה

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל
מושב רמת רזיאל
רמת גן

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
27 (1979)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות