חזרה לדף התוצאות

בינג-היידקר ליאורה /// משוררת ומתרגמת /// נולדה בחיפה, ישראל /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: הולנדר אורי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

מחול
עיון
שירה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

משוררת ומתרגמת
נולדה בחיפה. בוגרת אוניברסיטת דארהם ומוסמכת האקדמיה הלאומית למחול, לונדון. עסקה בהוראת מקצועות מחול מעשיים ועיוניים בסמינר "אורנים" ובמוסדות שונים להכשרת רקדנים בארץ. התמחתה בסגנונות מחול שונים והשתלמה בבתי ספר מקצועיים בארץ ובעולם. ייעצה למוסדות ולגופים שונים בעריכת תוכניות לימוד בתחום המחול, כתבה תוכניות לימודים לבלט במשרד החינוך והשתתפה בצוותי תכנון ושיפוט של קרנות וגופים ציבוריים בתחום המחול.
בוגרת כיתת השירה של "הליקון" (2000). פירסמה שלושה ספרי שירה: "חצאי ירחים" (הליקון, 2001) שזכה בפרס משרד התרבות לספר ביכורים; "קרב פנים אל פנים" (פרדס, 2007); "הלאה" (2012); ושני קובצי תרגום המשלבים בין שני תחומי עשייתה המרכזיים – המחול והספרות: הקובץ "על הריקוד", הכולל מבחר מסות של פול ואלרי וסטפן מלארמה שעניינן אמנות המחול; והקובץ "מחול, תשוקה ומוות", שכונסו בו אחדות מרשימות ביקורת המחול של תאופיל גוטייה. פרסמה את ספר העיון תנועה לאומית: על מחול וציונות (2016).
בכתיבתה העיונית היא מתבוננת במחול כבתופעה פואטית ולעתים אף כמטפורה של מעשה הכתיבה. עולמה השירי אינו מתאפיין באנלוגיות ישירות הקשורות ביחסים בין אמנות השירה לאמנות המחול, ואולם אפשר לאתר בו מוטיב ברור שמקורו ביחסים בין שתי האמנויות, ועיקרו תהייה על מה שנתפש כפער שאיננו בר גישור בין אמצעי הייצוג (הגוף או המילים) לנושאי הייצוג: "מלים:/ משא יומי, מצע לילותַי,/ כָּאֲביונה פִּללתי לכן –/ והייתן.// עתה/ רק אתן/ באות בבשר החי.// מלים./ תכריכַי" ("חצאי ירחים", 57). פער זה לובש צורות שונות וניצב, למשל, בלב הטיפול שלה בשאלת יכולת הייצוג הלשונית של ההיעדר בספר "קרב פנים אל פנים" (2007), שהוא קינה על אם מתה, על שפתה ועל שתיקתה. יכולתה של הלשון להעניק קול למה שהיה ואיננו עוד נבחנת גם בספר "הלאה" (2012), המעמיד במרכזו את תמת הזמן המכלה-כול.

לאור, יצחק. "היכולת להתאבל, היכולת להיות נאמן". "הארץ", תרבות וספרות. 27.7.2007. 2; לאור, יצחק. "קנטטת הזמן". "הארץ", תרבות וספרות. 26.7.2012. 2.

אורי הולנדר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הלאה, חצאי ירחים, מחול, תשוקה ומוות, על הריקוד, קרב פנים אל פנים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

יתמות

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האקדמיה הלאומית למחול בלונדון

תחומי לימוד אקדמיים
מחול

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
51 (2001)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות