חזרה לדף התוצאות

אשכנזי יפתח /// סופר ומשורר /// נולד בכרמיאל, ישראל /// 1980 /// גיל: 43
כותב/ת הערך: רונן עירית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ביקורת
עיון
עיתונאות
עריכה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש, אילאור פורת
תאריך עדכון אחרון: 2020-09-02 00:00:00

סופר, מבקר וחוקר
נולד וגדל בכרמיאל. ב-2005 קיבל תואר ראשון בתוכנית המצטיינים מבית הספר להיסטוריה של האוניברסיטה העברית בירושלים. כתב עבודת מוסמך בלימודי תרבות באוניברסיטה העברית, וכיום כותב דוקטורט בספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. עבד ב"יד ושם". מפרסם רשימות ביקורת בעיתונות היומית וברדיו הגרמני. יוזם ועורך של כתב העת האינטרנטי "אודות". סיפוריו ושיריו ראו אור בכתבי העת ובעיתונות היומית בארץ, ובקובץ Young Europe בגרמנית.
הוציא לאור חמישה ספרים: הראשון, "סיפורי מות עירי" (אוב ז.ע.פ, 2003), כולל נובלות וסיפורים קצרים ותורגם לגרמנית. הנובלות והסיפורים מעוגנים במציאות החברתית-פוליטית-כלכלית בת זמננו בישראל, אך העיצוב הספרותי שלהם מטשטש את קווי המתאר החוצצים בין מציאות להזיה. במוקד הסיפורים מפגשים המתרחשים במרחב עירוני בין דמויות המייצגות נרטיבים ישראליים שונים. סגנונו הפרובוקטיבי ורווי ההומור מאפשר לו לדון בסוגיות קשות בצורה קלה לעיכול. הביקורת שיבחה את הספר והכריזה עליו כסופר מבטיח הזקוק לליטוש.
קובץ הסיפורים השני שלו, "בירקנאו אהובתי" (2007), זכה להלל מצד הביקורת על ההארה שלו מזווית ייחודית נושאים טעונים בתרבות הישראלית, כמו השילוב של שואה ומיניות, מיניות והכיבוש הישראלי ועוד. ספרו השלישי, "פרסונה נון גראטה" (2010), הוא רומן המתחקה אחרי פרשיית רצח של סטודנטית ירושלמית בידי אהובה לשעבר. הרומן מציג את יחסי הכוח הקיימים ביחסי אהבה בדרך מורכבת ובאמצעות מבע לשוני מעניין וחדשני.
ספרו הרביעי, "היידה להגשמה" (2014), עוקב אחר גרעין של השומר הצעיר, אשר עולה בשנת 1964 לקיבוץ חירם שבצפון. עלילותיהם של חברי הגרעין נפרשות על פני ארבעים שנה, באמצעות מגוון סגנוני מרהיב, הכולל מכתבים, קטעי פיליטונים, כתיבה אקדמית ועוד. הספר בוחן את החלום הקיבוצי ואת שברו, מתוך עמדה חומלת וסרקסטית גם יחד.
אשכנזי זכה בפרס פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול ז״ל לשנת 2017.

אנלן, אלעד. "דהרה בעקבות הקדילק בלי הדלק של ג'ק קרואק". "הארץ" תרבות וספרות. 23.7.2007. 2; גורביץ, ניצה. "החיים על פי הסיפורים". "מאזניים" ע"ז (2). נובמבר 2003. 10-8; זונשיין, דוד. "דם הווסת, שהפך את אבו שוקרי למחבל עם דם על הידיים". "הארץ" תרבות וספרות. 8.2.2008. 2. נגה שביט רז, " "גיא בן הינום": מותחן ירושלמי לא שגרתי", "הארץ" תרבות וספרות, 26.2.2020.

עירית רונן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בירקנאו אהובתי, גיא בן הינום, היידה להגשמה, סיפורי מות עירי, פרסונה נון גראטה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מאזניים

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מיניות, קיבוץ, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
גרמנית

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
לימודי תרבות
ספרות
ספרות עברית

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
23 (2003)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות