חזרה לדף התוצאות

אמיר גל /// סופר /// נולד בעפולה, ישראל /// 1968 /// גיל: 55
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: כפיר אהרונוביץ

ז'אנרים אופייניים

מתח
פנטזיה
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-01-01 00:00:00

סופר
נולד בעפולה למשפחה המתגוררת בארץ שמונה דורות. לאחר סיום שירותו הצבאי למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, תוך כדי עבודה כעוזר פרלמנטרי בכנסת. ב-1994 הוסמך לעסוק בעריכת דין, ומאז עוסק במקצוע בעירו.
ב-1997 כתב בתוך כחודשיים רומן מתח משפטי: "עפולה, רח' האופרה 3", ששיקף את ההווי הקרתני-אכזרי של עיר קטנה בעמק. הרומן התפרסם (זמורה-ביתן) וזכה להצלחה. בעקבותיה בחר המחבר להתמודד עם כתיבה קנונית, וב-2000 פירסם את הרומן חיילי הבדיל צועדים לאיטם, המתרחש על רקע שירות צבאי במהלך האינתיפאדה הראשונה. הספר לא זכה להצלחה בביקורת ובמכירות כמו קודמו, ואמיר הסיק מכך שעיקר יכולתו בכתיבת ספרי מתח.
נאמן למסקנה זו כתב את ספרו הבא, "לילה אדום", אגדה בעלת אופי ישראלי-גותי המכילה, בין השאר, גם ערפדים יהודים. הספר הוכתר על ידי הביקורת כ"ספר הערפדים הישראלי הראשון" והיה גם הראשון בתולדות המו"לות העברית ששמו נבחר בתחרות שבה הציעו גולשים באתר ynet שמות לספר, על פי תוכנו של פרק שפורסם באתר.
במרכז הספר "השלישית בשורה השנייה" (2005) תעלומה בלשית המתרחשת על רקע פרשות של שחיתות ואלימות בישראל של ימינו. הספר "המתמחה" (2007), רומן משפטי-בלשי נוסף, מתרחש אף הוא בעפולה, וכמה מדמויותיו הופיעו גם בספרו הראשון. הספר רוח צפונית (2011) מתרחש בעיירה בגליל שבה פרשת רצח חושפת את השחיתות בשלטון המקומי. הספר תגובת שרשרת הוא רומן פלילי על עורך דין המוצא את עצמו בסכנת חיים אל מול שורה של התנקשויות.
כתיבתו משקפת התבוננות חדה ויכולת להפוך את העולם הסובב אותו (ההווי בצבא, מערכת המשפט ועיר הולדתו עפולה) ל"קומדיה של מנהגים" – יצירה ספרותית המתארת ומבקרת את מנהגיו של חוג חברתי מוגדר. הספרים שכתב בז'אנר המתח והפנטזיה מתאפיינים גם בניסיון לפרוץ את גבולות הז'אנר, ולהשתמש בו כפלטפורמה להצגת רעיונות על טבע העולם והאדם.

ז'קונט, אמנון. "טיול במחוזות השקר והברוטליות של החברה הישראלית". "הארץ" ספרים. 22.2.2006. 6; פייט, קרן. "דרקולה הוא בחור ישיבה הזולל את אנשי הגליל". "הארץ" ספרים. 3.12.2003. 6.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

המתמחה, השלישית בשורה השנייה, לילה אדום, עפולה, רח' האופרה 3

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

אלימות, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, פריפריה

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
משפטים

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
30 (1998)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות