חזרה לדף התוצאות

אמיכל ייבין עדה /// סופרת ומחזאית /// נולדה במושב עין גנים, ישראל /// 1931 /// גיל: 92
כותב/ת הערך: נטקוביץ' סבטלנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

ביוגרפיה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

מחזאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-01-01 00:00:00

סופרת ומחזאית
נולדה בעין גנים. אביה, פנחס ספקטור, היה אחד ממקימי המושב. במלחמת השחרור, בהיותה תלמידה בגימנסיה "הרצליה", התגייסה לפלמ"ח ושירתה במטה חטיבת "הראל". ב-1951 החלה ללמוד בחוגים לספרות עברית ולהיסטוריה כללית באוניברסיטה העברית בירושלים וב-1953 למדה בבית ספר למשחק שליד התיאטרון "הקאמרי". במהלך לימודיה החלה לחבר מחזות ותסכיתים, מה שהוביל בהמשך לשיתוף פעולה ארוך שנים עם רשות השידור, עבורה כתבה עשרות תסכיתים ועיבודים לרדיו. ב-1964 פירסמה את קובץ סיפורי הילדים "ספינת השמש" בהוצאת מחברות לספרות.
העניין המתמשך שלה בהיסטוריה היהודית עומד בתשתית יצירתה. התעניינותה בתולדות היהודים בעת העתיקה באה לידי ביטוי במחזה "הורדוס האדומי" (1966), שזכה בפרס מטעם המועצה הציבורית לתרבות ולאמנות לשנת 1966 ופורסם על ידי המועצה ב-1969, וברומן לבני הנעורים על תקופת המכבים "המלך המשוגע" (1995). שואת יהודי אירופה וחקר היחסים בין הנוצרים ליהודים עומדים במרכז מחזותיה "טמא עד הערב" (1974) ו"פן אישן המוות" (על פי סיפורו של עגנון "האדונית והרוכל"), שהוצג ב-1986 בתיאטרון חיפה; וכן ברומנים "על פעמונים וצרצרים" (1993) ו"האפוקליפסה יוצאת לדרך" (1997), שזכה בפרס ירושלים לספרות לכתבי יד בתשנ"ה. זיקתה למורשת העלייה השנייה באה לידי ביטוי בקובץ הסיפורים "חופת אבלים" (1988) ובספרה "עין-גנים: סיפור של מושב הפועלים הראשון בארץ-ישראל" (2005). כמו כן, חיברה את הביוגרפיות של יאיר שטרן, "בארגמן" (1986), ושל ישראל אלדד, "סמבסטיון" (1995). ב-2011 ראה אור ספרה "געגועים" הכתוב כמונולוג של אישה כבת חמישים. ב-2016 פרסמה את הרומן כמו שאלה פתוחה, שבמרכזו עומד אבנר תדמור בכיר לשעבר במערכת הביטחון. הרומן מבקש להציף את המתח שבין הישראליות לבין העולם היהודי שחרב באירופה. ב-2018 פרסמה את הרומן וחי אדם והלך. הרומן מספר על אלישע גזית אדם שחי את מסלול החיים הישראלי שמבין לקראת סוף חייו שחייו היו רצף של כישלונות.

אבן, אפרים. "דברי ימי ד"ר ישראל אלדד – מאמר ביקורת". "האומה" ל"ג (121). 1995. 99-101; הלר, יוסף. "יאיר והברית עם מעצמות 'הציר' – מאמר ביקורת". "עתון 77" 78-79. 1986. 13-14; פיינגולד, בן-עמי. "השואה בדרמה העברית". תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 1989. 68-70.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

סבטלנה נטקוביץ'

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בארגמן, געגועים, האפוקליפסה יוצאת לדרך, הורדוס האדומי, המלך המשוגע, חופת אבלים, טמא עד הערב, סמבסטיון, ספינת השמש, עין-גנים: סיפור של מושב הפועלים הראשון בארץ-ישראל, על פעמונים וצרצרים, פן אישן המוות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

האומה, השואה בדרמה העברית, עתון 77

תגיות חופשיות

העלייה השניה, נצרות, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים
הגימנסיה העברית הרצליה בתל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
היסטוריה כללית
משחק
ספרות
ספרות עברית

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
33 (1964)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות