חזרה לדף התוצאות

אלמן רבקה /// משוררת /// נולדה בקיבוץ שריד, ישראל /// 1951 /// גיל: 72
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-02-01 00:00:00

משוררת
נולדה בקיבוץ שריד להורים שעלו מרומניה. אביה היה מורה לבוטניקה במכללת "אורנים" ואמה זמרת. שירה הראשון פורסם כשהיתה בת שבע-עשרה, בכתב העת "שדמות". נתן יונתן, מחנכה בכיתות הגבוהות של התיכון בשריד, פתח בפניה את שערי הלשון העברית ושירתה.
למדה תולדות האמנות וספרות עברית וכללית באוניברסיטת חיפה (1970). השלימה את לימודיה בחינוך מיוחד במכללת "אורנים" והוסמכה למורה בכירה (1978). מתגוררת בקיבוץ יראון.
ספר שיריה הראשון, "חג עולה מתהום" (ספרית פועלים, 1973), ראה אור בהיותה בת עשרים ושתיים. הספר התקבל באהדה על ידי מבקרים, שציינו כי שירתה מדויקת ומזוככת. פירסמה עד כה עוד שישה ספרי שירה: "ציפור רוקמת מראות" (1981); "עד מה זעיר היה הכל" (1989); "לפרח עמך בזהירות" (1995); "היה לנו זמן קצוב לאהבה" (1998); "אשה שממתיקה מי ים" (2006); "כל איש נסתר ונגלה: שירים" (2009); שמות הכאבים: שירים (2017).
נושאי שירתה הם אהבה ופרֵדה, געגועים וחלום. הם עוסקים גם בסוגיית החילופיות של החיים והמוות כמעצימים את החיים. ברבים מהשירים יש נגיעות בסודות החיים ובפלא הקיום האנושי. היא מאמינה, כפי שעולה משיריה, בתפקידם המיוחד של המשוררים ב"הצמחת כנפיים" לאדם.

כפרי, יהודית. ""חג עולה מתהום"". "על המשמר" דף לספרות. 6.6.1975. 6; בן-שאול, משה. "ציורים ורגישות". "מעריב" ספרות. 20.2.1981. 41; שניר, לאה. "היופי האפל". "על המשמר" דף לספרות. 31.3.1989. 20.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אשה שממתיקה מי ים, היה לנו זמן קצוב לאהבה, חג עולה מתהום, כל איש נסתר ונגלה: שירים, לפרח עמך בזהירות, עד מה זעיר היה הכל, ציפור רוקמת מראות, שדמות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מעריב, על המשמר

תגיות חופשיות

שירה יפנית

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת חיפה
מכללת אורנים

תחומי לימוד אקדמיים
חינוך
חינוך מיוחד
ספרות
ספרות כללית
ספרות עברית
תולדות האמנות

בקשר ספרותי עם
יונתן נתן

תומכים ו/או מורי דרך
יונתן נתן

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ יראון

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות