חזרה לדף התוצאות

אליגון-רוז תלמה /// פזמונאית, סופרת ילדים ונוער ועורכת /// נולדה בישראל /// 1948 /// גיל: 75
כותב/ת הערך: רבינוביץ אפרת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: אלון סיגווי

ז'אנרים אופייניים

פזמון
תסריט

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עריכה
פזמונאות

פרסים

פרס אקו"ם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2018-06-01 00:00:00

פזמונאית, סופרת ילדים ונוער ועורכת
בתם הבכורה של עופרה אליגון, עיתונאית, ואליק, שנפטר בהיותה בת שש-עשרה (עליו כתבה את השיר "לאבא שלי יש סולם"). לאחר שסיימה את בית הספר "תיכון חדש", נרשמה ללימודי תואר ראשון בפילוסופיה ובלשון עברית באוניברסיטה העברית. היתה מנהלת אמנותית ומפיקה בחברת התקליטים סי.בי.אס, ונמנתה עם מקימי "שלום עכשיו". למדה לימודי תעודה במחזאות באוניברסיטת תל אביב, ובבית הספר למוזיקה "רימון". יחד עם בעלה, יורם רוז, הקימה את הוצאת כנרת (שהתאחדה עם ההוצאות זמורה-ביתן ודביר), ורבים מספריה יצאו בהוצאה זו.
כתבה למעלה ממאה שירים ופזמונים, בהם: "יונה עם עלה של זית", "תחתונים וגופיות" ו"גשם בעתו". את "יונה עם עלה של זית" הלחינה בעצמה, והשיר זכה בפרס הראשון בפסטיבל הזמר של 1987. שיריה הופקו בהקלטות שמע ווידיאו (מאלבומיה: "בושם תפוזים", "הימים זורמים"). כתבה מחזות לילדים ולנוער, בהם: "מסעותיו המופלאים של באבאר מלך הפילים" (1978) ו"נולד לחופש" (2003). כתבה ליבריות לאופרות ומחזות מוזיקליים, בהן: "הבן יקיר לי" (2000) ו"החלילן מהמלין" (2000). כמו כן, כתבה את סדרות הטלוויזיה "הצריף של תמרי" ו"החתול שמיל", שזכו לפופולריות רבה. מספריה: "הצריף של תמרי" (1978): חמישה סיפורים בחרוזים בעקבות סדרת הטלוויזיה; "החתול שמיל" (1980) ועוד.
ערכה את האנתולוגיות "100 שירים ראשונים" (1981) ו"100 סיפורים ראשונים" (1983) עם דניאלה גרדוש, וכן את האנתולוגיה "1000 זמר ועוד זמר: שירים ששרים בצוותא", עם רפי פסחזון. עיבדה ותרגמה מעשיות ילדים רבות, מהן: "פעמונית" (1990), "שלגיה" (1990), ו"סינדרלה" (1998) לאחים גרים, "הנסיכה והאפון" (1990) ו"הברווזון המכוער" (1998) לאנדרסן. ב-2013 קיבלה פרס מפעל חיים על שם נעמי שמר מאת אקו"ם.
אופק, אוריאל. "לקסיקון אופק לספרות ילדים" א'. תל אביב: זמורה ביתן. 1985. 40; בירנברג, יואב. "לפעמים אני מתביישת שאני ישראלית". "ידיעות אחרונות" שלך. 30.03.2003; שיר, סמדר. "רק בגללה הוא האבא שלה – ראיון עם הפזמונאית משוררת תלמה אליגון-רוז מחברת שירי ילדים בספרה החדש: שלוש אהבותי". "ידיעות אחרונות" 24 שעות. 24.07.2008.

אפרת רבינוביץ

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

100 סיפורים ראשונים, 100 שירים ראשונים, 1000 זמר ועוד זמר: שירים ששרים בצוותא, בושם תפוזים, הבן יקיר לי, הברווזון המכוער, החלילן מהמלין, החתול שמיל, הימים זורמים, הנסיכה והאפון, הצריף של תמרי, מסעותיו המופלאים של באבאר מלך הפילים, נולד לחופש, סינדרלה, פעמונית, שלגיה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, לקסיקון אופק לספרות ילדים

תגיות חופשיות

מוזיקה, שירה מולחנת

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה העברית בירושלים
תיכון חדש בתל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
לשון
לשון עברית
מוזיקה
מחזאות
פילוסופיה

בקשר ספרותי עם
גרדוש דניאלה
פסחזון רפי
רוז יורם

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

רקע משפחתי

אשתו של יורם רוז, מבעליה של הוצאת "כנרת זמורה דביר".

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות