חזרה לדף התוצאות

איתן מעין /// סופרת, חוקרת ספרות ומתרגמת /// נולדה במוצא, ישראל /// 1986 /// גיל: 38
כותב/ת הערך: אילאור פורת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

קרדיט: סילאן דלאל

ז'אנרים אופייניים

מסה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

מסה
עיון
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

אילאור פורת
תאריך עדכון אחרון: 10/2020

סופרת, חוקרת ספרות ומתרגמת
נולדה במוצא וגדלה בחוות בודדים בנגב, ליד קיבוץ להב. לאחר פרידת הוריה עברה עם אימה ואחיה לצור הדסה. למדה בתיכון לאמנויות בירושלים. במהלך לימודי התיכון סבלה מאנורקסיה ואושפזה במחלקה פסיכיאטרית. ב-2008 סיימה תואר ראשון בחוג לספרות כללית והשוואתית באוניברסיטה העברית. החלה לימודי דוקטורט לספרות השוואתית בארצות הברית, אך לא השלימה אותם. כיום כותבת עבודת דוקטורט בספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. חברת מערכת בכתב העת Tel Aviv Review of Books, ועורכת לשון בכתב העת "אודות". תרגומיה הופיעו ב-Granta, ב-Tel Aviv Review of Books וב-World Literature Today.
ב-2006, בגיל 19, פרסמה בכתב העת "מטעם" את סיפורה הראשון. סיפורים ומסות שלה פורסמו גם בכתבי עת אחרים, כגון "מטעם" (2007) "אודות" (2017) ו"גרנטה" (2018). בכתיבתה נשנים מאפיינים סגנוניים ותמות כגון עיסוק בחוויות קיצוניות ואלימות, לעיתים ביוגרפיות (למשל האשפוז), ושאלה אם אפשר לקיים לצידן מערכות יחסים רומנטיות. כתיבתה מאופיינת בלשון קצבית, דחוסה ומלאת חזרות וסתירות פנימיות.
ספר הביכורים שלה "אהבה" פורסם ב-2020. הספר, העוסק בחוויותיה של אישה בזנות, זכה לשבחים ותואר כספר מטלטל, מחניק ואינטנסיבי. הביקורת עמדה על לשונו המיוחדת, הדיבורית, שטוחה ודיווחית מחד גיסא, אך גם לירית, מלוטשת וקצובה מאידך גיסא, וציינה במיוחד את משחקיה המתעתעים של איתן סביב שאלת העדות, הווידוי והבדיון, ואת העמדה ה"אנטי-קורבנית" של הספר, המפרקת את יחסי הכוחות בין נשים לגברים ובונה אותם מחדש. הספר עורר גם עניין ודיון בקשר שבין הביוגרפיה לחיים – האם "מותר" למחברת לייצג חוויות שלא חוותה אישית, ובכך "לנכס" קולות של מועסקות בזנות?

איזיקוביץ, גילי. "רומן הביכורים של מעין איתן מטלטל, אבל הביוגרפיה האישית שלה אפילו יותר". "הארץ". 26.6.2020; ליבנה, יוני. "אהבה, מעין איתן". "מיטת סדום – יוני ליבנה: ביקורות ספרות, ראיונות עם סופרים, מוזיקה יפה" [בלוג]. 4.5.2020; לוי, דפנה. "מטבע עובר לסוחר". "ישראל היום". 20.5.2020; מירון, דן. "הזונה היא לא רק קורבן, והגבר צרכן המין הוא לא פושע". "הארץ". 11.9.2020;

אילאור פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

Granta, Tel Aviv Review of Books, World Literature Todat, אהבה, אודות: כתב עת למסות וביקורת ספרות, גרנטה, מטעם

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ישראל היום, מיטת סדום – יוני ליבנה

תגיות חופשיות

אלימות, מגדר, מיניות, פגיעה מינית, פמיניזם, רומנטיקה, שיגעון

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (2020)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות