חזרה לדף התוצאות

אבנרי שמואל /// חוקר ספרות ועורך /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1949 /// גיל: 74
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
עריכה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2016-09-01 00:00:00

חוקר ספרות ועורך
נולד בתל אביב. למד במערכת החינוך הממלכתית-דתית, וסיים תואר ראשון בספרות עברית ובמקרא באוניברסיטת בר-אילן. בשירותו הצבאי שימש מדריך בלימודים האקדמיים במכללה לפיקוד ומטה (פו"ם), עורך ב"מערכות", בית ההוצאה לאור של צה"ל, וחוקר במחלקת תורת הלחימה במטכ"ל. מאז 1989 פרסם עשרות מאמרים בתחומי הספרות והעריכה, רובם במוסף לספרות של "הארץ", ובתוכם תופס מקום מרכזי חקר חיים נחמן ביאליק. מ-2001 ואילך הוא משמש מנהל הארכיון והמחקר בבית ביאליק בתל אביב, ועורך את ערבי העיון ואירועי הזיכרון הקשורים במשורר ובמורשתו. כמו כן הוא עוסק בצילום אמנותי – בחלקו בהשראת יצירתו של ביאליק – והציג מעבודותיו בתערוכות אחדות.
עיקר החידוש במאמריו מבוסס על הצגה וניתוח של תעודות ארכיוניות מאוצרות בית ביאליק וממקורות אחרים, במגמה לחשוף או להאיר מחדש פרשיות והיבטים בלתי ידועים בחייו, ביצירתו, בפעילותו התרבותית ובנוכחותו הציבורית של המשורר, ומתוך שאיפה לתרום לסילוקם של דימויים כוזבים שדבקו בו. בין הסוגיות שנדונו במאמריו: דרכו של ביאליק בעריכת הירחון "השילוח", מסכת היחסים בינו לבין י"ח רבניצקי, תאריך הולדתו המדויק שנעלם כל השנים ממנו וממקורביו, פעילותו החינוכית באודסה, עדויות בלתי ידועות מפוגרום קישינב שנמצאו בארכיונו, שנות חייו בגרמניה, ביקורו הלא-נודע בדמשק, יחסו לשבת ומפעל "עונג שבת" שייסד, עלילת-השווא בדבר יחסו השלילי לעדות המזרח, ועוד.
כמו כן חקר את יצירתו של אליהו מידניק (1904-1881), מסופרי אודסה ששם קץ לחייו בדמי ימיו, וההדיר את כתביו בכרך הכולל גם את חליפת המכתבים שלו עם עורכי "השילוח" ("יום קרוש ומקולל", 2002).

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, השילוח, יום קרוש ומקולל, מערכות

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן

תחומי לימוד אקדמיים
מקרא
ספרות
ספרות עברית

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
53 (2002)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  ערב ההוקרה למתנדבי פרויקט בן-יהודה, יוני 2012, באוניברסיטת תל-אביב , תודה למתנדבי פרויקט בן-יהודה

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות