חזרה לדף התוצאות

אביטוב ירון /// סופר, עורך ומבקר ספרות /// נולד בחיפה, ישראל /// 1957 /// גיל: 67
כותב/ת הערך: גרנות משה, שוורץ יגאל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

לקוח מהסרט "אמריקה לדינה", צילום: פרנק גרסיה.

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
רומן
תיעוד

תחומי יצירה

ביקורת
עיון
עריכה
פרוזה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

ספרדית
עברית

מעדכן/ת הערך

נעם קרון
תאריך עדכון אחרון: 11/2020

סופר, עורך ומבקר ספרות נולד בחיפה. למד באוניברסיטת חיפה ספרות וסוציולוגיה. סיפוריו הראשונים התפרסמו ב"על המשמר" (1982). כותב גם בספרדית. שימש כעורך, כותב ומבקר בכלי תקשורת מקומיים וארציים וכן בירחוני מסע. ערך ספרים עבור הוצאות הספרים כרמל, גוונים וביתן. פירסם מאות מאמרים ותחקירים בספרות ותרבות, בפוליטיקה, בחברה, באנתרופולוגיה, בתחומי מסעות ועוד. הסיפורת שלו רגישה לכבוד האדם ומתרכזת בשוליים חברתיים, בארץ ובעולם, ובמצבי תודעה גבוליים. סגנון כתיבתו חסכני ואמין, משלב ריאליזם עם פנטזיה, מציאות אפורה עם חלומות וסיוטים. ספרו הראשון, "הסתכלות – דו"ח מבתי חולים פסיכיאטריים" (כנרת, 1991, 1993), הוא תצפית אנתרופולוגית רגישה ומהימנה על מה שמתחולל במוסדות לחולי נפש בישראל. הספר מבוסס על מחקר תיעודי חלוצי ונכללים בו, בין השאר, ראיונות עם מאות מאושפזים ואנשי צוות במוסדות שונים. ספרו השני, "כשג'ימי ביקש שיקברו אותו בעמידה" (1995), הוא מבחר של מעשיות מהווי שוק מחנה יהודה בירושלים, והוא נותן פתחון פה לשלל טיפוסים ססגוניים. הקובץ "אדון הסליחות" (1996) הוא ספר הסיפורת הראשון שלו. חלק מהסיפורים הכלולים בו זכו ב-1994 בפרס קרן ירושלים לספרות של עיריית ירושלים. בהנמקותיהם למתן הפרס לסיפורי הקובץ קבעו השופטים, בין השאר, כי: "סיפורי הקובץ […] מוכיחים כי כוחה של הכתיבה הריאליסטית המסורתית לא פג עד היום". ואכן, מסיפורים אלה ומסיפוריו האחרים של אביטוב עולה כי המישור הריאליסטי האפור והמדכדך, המעוצב אצלו פעמים רבות בהטיה אל העיוות הגרוטסקי, יכול לשמש כמסלול המראה לרגישויות אנושיות דקות ולתובנות קיומיות חריפות. פירסם עד כה עשרה רומנים קבצי סיפורים ונובלות, כשביניהם ניתן לציין את "פתק מאמא" (עם עובד, 2001) ו"הומלס" (כרמל/עמדה, 2008) שזכו לשבחי הביקורות.
בשנים האחרונות הוא מתגורר בדרום-אמריקה ומקדיש חלק נכבד מזמנו להעשרת הדיאלוג בין הספרות והתרבות הישראלית לספרות ולתרבות של מרכז ודרום-אמריקה. פירסם רשימות רבות בעקבות מסעות שערך בדרום-אמריקה וירידי ספרים שהוזמן אליהם כסופר אורח ישראלי הבקיא בתרבות הדרום אמריקאית. כמו כן פרסם רשימות על ספרים של סופרים דרום-אמריקנים שראו אור בעברית, ראיונות עם סופרים דרום-אמריקנים וכו'. אביטוב פירסם גם ספרות יפה שעניינה, בין השאר, החיים בקובה ובדרום-אמריקה. בין השאר: "הלילה של סנטיאגו" (2001); "יומה" (2004); "האורות של מיאמי": נובלה וסיפורים (2005). בנוסף, הוציא לאור שבע אנתולוגיות של ספרות ישראלית בשפה הספרדית שראו אור בדרום-אמריקה במגוון נושאים כגון היצירה היהודית והישראלית על ירושלים, השואה, ויחסי יהודים ערבים. ביניהן האנתולוגיה "כתוב באפר" העוסקת בשואה ומביאה את יצרותיהם של חנה סנש, ק. צטניק, לאה גולדברג ואברהם שלונסקי. על עשייה זו זכה אביטוב בפרס "שגריר הספרות העברית באמריקה הלטינית" על ידי משרד החוץ ושגרירות ישראלי באקוודור.
פרסם שלושה ספרים שלהם הוסיף פתח דבר או סוף דבר: קרלוס אאולסטיה (עורך), "סיפורים מאמצע העולם: אנתולוגיה של ספרות אקוודוריאנית" (תירגם: משה בן הראש, 2005); ירון אביטוב וחוליו פאסוס (עורכים), ירושלים של האנדים: אקוודורים כותבים על ישראל (תירגמו: לאה פרישברג ותנחום אבגר, 2008 – כולל גם סיפור של אביטוב); חורחה איקאסה, אינדיאני על ההר: סיפור על נחלת דמים (תירגם: יורם מלצר, כרמל, ירושלים 2009). בנוסף לכתיבתו הספרותית ביים חמישה סרטי תעודה העוסקים בתולדות האנוסים בדרום אמריקה ובתולדות סופרים דרום אמריקאים ידועים במאה ה-19 בתחילת המאה ה-20, ביניהם הסרט "אמריקה לדינה" (2013) שהוקרן במדינות רבות.
זכה בפרס ארתור רופין (1993), בפרס קרן ירושלים לספרות (1994) ובפרס ראש הממשלה על שם לוי אשכול (2005) .
גורביץ, ניצה. "זורה סוכר על המוות". "עתון 77" 269. 2002. 16-17; סלע, מאיה. " אנתולוגיה חדשה של ספרות ושירה עברית ראתה אור בספרדית". "הארץ". 24.6.2012 פיין, יונתן. "מערכת יחסים מופלאה". "מאזניים" ע"ו (3). 2002. 63-64; קדוש, יעקב. "יאוש בתבנית ברנרית". "עתון 77" 201. 1996. 14-15
משה גרנות ויגאל שוורץ

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אדון הסליחות, אינדיאני על ההר: סיפור על נחלת דמים, האורות של מיאמי, הומלס, הלילה של סנטיאגו, המשמר, הסתכלות – דו"ח מבתי חולים פסיכיאטריים, הציפורים לא מזמרות באושוויץ, יומה, ירושלים של האנדים: אקוודורים כותבים על ישראל, כשג'ימי ביקש שיקברו אותו בעמידה, סיפורים מאמצע העולם: אנתולוגיה של ספרות אקוודוריאנית, על, פתק מאמא

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מאזניים, עתון 77

תגיות חופשיות

ספרות לטינו-אמריקנית, פנטזיה, ריאליזם

מידע כללי

שפות תרגום
ספרדית

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת חיפה

תחומי לימוד אקדמיים
סוציולוגיה
ספרות

בקשר ספרותי עם
פאסיו חוליו

תחומי מחקר
אנתרופולוגיה
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (1991)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות