חזרה לדף התוצאות

שנהב חיה /// סופרת ומשוררת /// נולדה במושב כפר יהושע, ישראל /// 1936 /// גיל: 87
כותב/ת הערך: רובין-שנהר יעל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

ספרות ילדים
פרוזה
שירה

פרסים

פרס ביאליק

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופרת ומשוררת
נולדה במושב כפר יהושע בעמק יזרעאל, מתגוררת בירושלים. למדה גיאולוגיה וספרות באוניברסיטה העברית בירושלים. עסקה במשך שנים אחדות במחקר בתחום הגיאולוגיה. אחר כך התמקדה בכתיבה, ועד מהרה הפכה לאחת מסופרות הילדים המפורסמות והאהובות ביותר בישראל.
ספרה הראשון, "מיץ פטל" (עם עובד, 1970), נחשב לקלאסיקה בתחום ספרות הילדים וזכה ב-2005 במקום השני ברשימת ספרי הילדים האהובים ביותר בישראל. פירסמה עוד כעשרים ושבעה ספרי ילדים, שרבים מהם הפכו לרבי-מכר. מהמפורסמים שבהם ניתן למנות את "המלך ממש" (1974) ואת "פיט, פט וטו" (1975). ב-2004 זכתה בפרס ביאליק על יצירתה לילדים.
פירסמה גם רומן למבוגרים, בשם "יעקב הולך" (עם עובד, 1993). הרומן מספר את סיפורו של הגיבור, מימי ילדותו בכפר קטן באירופה ועד למותו בארץ ישראל, על רקע רבים מהמאורעות והתהפוכות של המאה העשרים. הוא מורכב מחמישה חלקים, שכל אחד מהם עוסק בתקופה שונה בחייו של יעקב, תוך שימת דגש על תנועותיו הרבות במרחב. התנועות האלה ממחישות את תלישותו. המבקרים שהתייחסו לספר חלוקים ביניהם בשאלה מה מקומה של ההיסטוריה ביצירה. רז (1994) טענה כי רומן היסטורי מקבל את כוחו מן האינטראקציה בין הנתונים האישיים של הדמויות ובין מאורעות התקופה, דבר שלדבריה קורה רק בחלקו הראשון של הרומן, העוסק במהפכה הבולשביקית ובמלחמת העולם הראשונה. לדבריה, הניתוק בין המאורעות האישיים והציבוריים בחלקו השני של הרומן, המתרחש בארץ ישראל, נובע מהרצון להימנע מהתמודדות עם סוגיית הציונות. לעומתה שיבח זיו (1994) את התנזרותה של הסופרת מן ההקשר האידיאולוגי, וטען כי העובדה שההיסטוריה אינה כופה עצמה על הקורא היא אחת ממעלותיה הבולטות של היצירה.
פירסמה גם ארבעה ספרי שירה, שזכו לביקורות אוהדות. על השירים בספרה "דחליל" כתב דותן (1992) כי: "הם ילדותיים, וזאת במובן הטוב של המילה. היא מצטיירת כאישה-ילדה, אשר הישירות, התום והכנות לא פסחו עליה, למרות השנים שחלפו… שנהב כותבת על בית אביה, אבא, אמא, הממשיכים ללוות אותה בדרכה השירית".

דותן, ראובן. ״ילדות מבוגרות". "מאזניים" ס"ו (8-7). 1992. 46; זהבי, אלכס. ״על חיה שנהב ואנדר אלדן". "על המשמר". 30.11.1984. 16; זיו, יוסי. ״עולם פגום". "ידיעות אחרונות" לשבת. 25.2.1994. 28; רז, טובה. ״השתבללות". "על המשמר". 4.3.1994. 19.

יעל רובין-שנהר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דחליל, המלך ממש, יעקב הולך, מיץ פטל, פיט, פט וטו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות, מאזניים, על המשמר

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
גיאולוגיה
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (1970)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות